•
  •
  • Brankár Tomáš Balog po základnej časti Extraligy mužov: ,, Nad niektorými zápasmi žasnem!

Základná časť našej najvyššej vodnopólovej súťaže mužov je za nami. Naši muži po 12-tich kolách v nej obsadili štvrté postupové miesto a to znamená, že v semifinále play off pri zrušenej nadstavbovej časti bude súperom zverencom Karola Bača mladšieho a Alexandra Nagya prvý tím v tabuľke po základnej časti KVP Nováky. ŠK Hornets Košice mal za šesť výhier a štyri prehry na konte spomínaných 12 bodov, podobne ako tretie mužstvo pred ním ŠKP Modrí Draci, ale keďže sme v dvoch dueloch s týmto mužstvom ťahali za kratší koniec ( 10:14, 7:8 ), obsadili sme posledné postupové miesto. Spoločne sme sa za touto časťou súťaže obhliadli s oporou sršňov v bráne Tomášom Balogom.

Tomáš, vráťme sa najprv k poslednému stretnutiu v základnej časti, ktoré ste odohrali v Novákoch. Prehrali sme prvý polčas 2:5, po troch častiach sa nám podarilo súpera dobehnúť a vyrovnali sme na 5:5, ale nakoniec KVP vyhral podobným výsledkom ako vo finále Slovenského pohára tesne o gól 7:6. Aký bol zápas?
    ,, Určite ten zápas rozhodol samotný začiatok, pričom krátko pred ním sme si povedali ako takticky postupovať proti nepríjemnému súperovi a čomu sa máme vyhnúť. Urobili sme chyby a góly nám dali hráči, o ktorých sme povedali, že nám gól dať nesmú. Ušli nám na 3:1, polčas vyhrali 5:2, potom sme sa spamätali a začali sme konečne robiť to, čo sme mali a vyrovnali sme na 5:5. Potom však nám dali domáci hráči dva rýchle góly a to sa už proti takému mužstvu ako Nováky veľmi ťažko dobieha. Dali sme však už len jeden gól a nakoniec KVP vyhral 7:6. V závere im pekne zachytal Šimkovič, pomohol im výrazne. My sme mali tri, či štyri výhody rohových hodov, nepremenili sme to. Či by sme remizovali, alebo prehrali, v konečnom súčte nám to vlastne nič neriešilo, tak či tak by sme boli tretí, alebo štvrtí. My sme mali šancú tým, že ŠKP Modrí Draci Košice zaváhal proti ŠK Olympia Košice byť prví v tabuľke, ale žiaľ nevyšlo to."
    Ak Vás pozorne počúvam, tak pozor bolo treba dávať na Juraja Zaťoviča a Patrika Tisaja. Juraja ste pokryli, no Tisaj dal v úvodnej časti hry dva góly a otáčal z 0:1 na 2:1 a tretí gól pridal Kováčik. Neskôr sa už Patrik nepresadil gólovo, ale pridali sa ďalší strelci, ktorí robili našej obrane problémy. Bolo to aj o tom?
    ,, Áno, samozrejme. To sme si povedali aj pred zápasom, že títo dvaja hráči sú najnebezpečnejší. Patrik ako ste správne poznamenali nám na začiatku dal dva góly, pomerne rýchle a za sebou. Potom už sme si dali poriadny pozor aj na neho a ďalšie góly nedali. Škoda začiatku, ktorý nám ušiel."
    V zápasoch prvej štvorky v základnej časti v tejto sezóne padá pomerne málo gólov ( Nováky vs ŠK Hornets 7:6, Nováky vs Slávia UK 5:4, ŠKP Modrí Draci vs ŠK Hornets 8:7, ŠK Hornets vs Slávia UK 7:5 ). Čím si to vysvetľujete z pozície brankára ?
    ,, My máme k dispozícii veľa hráčov, ktorí sú zamestnaní a prakticky na zápasy len dobiehajú, na tréningy prídu len párkrát. Kladieme dôraz na obranu, pričom v útoku góly pri našej produktivite dáme. Základ je teda gól nedostať. Viacero mužstiev má takýto štýl hry, napríklad aj v bratislavskej Slávii UK. Vieme, že tam tiež nie sú profesionálni hráči, alebo hráči, ktorí trénujú denno-denne. Snáď ŠKP Modrí Draci Košice je taký tím, ktorý najviac trénuje a sú spolu pokope a trénujú každý deň, ale ostatné kluby si myslím že je toho ,, pomenej."
    Je to jeden z najvyrovnanejších ročníkov v základnej časti, pričom štvorlístok sa už deväť rokov v otázke postupu nemení a o ňom bolo rozhodnuté už skôr, ale čo je zaujímavé, tu sme museli čakať do poslednej minúty v Novákoch ako sa to celé vyvinie a kto na koho nakoniec pôjde v semifinále. Má to svoje čaro a svoju zápletku až do konca, čo poviete ?
    ,,Áno, už dlho si nepamätám, že by bola takáto vyrovnaná základná časť a samotná liga, pričom prvé mužstvá, žeby sa takto až do konca naťahovali. Do posledného zápasu sme nevedeli čo a ako. Dokonca posledné zápasy vyšli Olympii proti Slávii UK Bratislava a proti ŠKP Modrí Draci Košice, môže sa stať,že v budúcej sezóne zohrá veľkú rolu v konečnom dôsledku ŠK Olympia Košice, jeden nikdy nevie. Tie zápasy sú pre mňa až nepochopiteľné, my vyhráme vysokým rozdielom nad ŠK Olympia a prehráme s ŠKP Modrí Draci, príde zápas Modrých Drakov proti Olympii a tam sa zrodí veľké prekvapenie, že Olympia vyhrá o gól, je to zaujímavé."
    Je z toho nakoniec po základnej časti pre ŠK Hornets Košice spomínané 4.miesto a to znamená, že po mesačnej prestávke je pred nami semifinálová bitka na tri víťazné zápasy proti KVP Nováky. Ako sa na to dívate Vy?
    ,, Nemôže tu byť spokojnosť akurát so zápasmi proti ŠKP Modrí Draci Košice, tie nás môžu mrzieť. Tie sme prehrali 10:14 a 7:8, ostatné zápasy boli celkom v pohode, aj keď sme v nich ťahali za kratší koniec, či už so Sláviou UK Bratislava 8:13 alebo s KVP Nováky 7:8. Opakujem, duely proti Modrým Drakom nás môžu mrzieť, pretože tam vieme, že sme do toho nedali všetko a takto to aj celé dopadlo."
    Nech je tak, alebo onak, v semifinále hrajú sršni proti KVP Nováky. Aký je to súper a akú sériu očakávate ?
    ,, Isto očakávam vyrovnanú sériu a nemyslím si, že to bude pre niekoho 3:0 na zápasy, to asi nie. Môže sa stať, že sa to natiahne aj na 5 zápasov. KVP Nováky je veľmi vyrovnaný súper, zápasy s nimi sú mimoriadne vyrovnané, do poslednej štvrtiny, či do poslednej sekundy musí byť divák v napätí ako to celé dopadne. Podľa môjho názoru sa to bude niesť v podobnom duchu a navyše im my máme čo oplácať, pretože ak rátam aj výsledok zo Slovenského pohára, tak zatiaľ je to 2:1 pre súpera a vždy to bolo tesne o gól."
    Čo v takýchto tesných zápasoch môže nakoniec rozhodovať ? Ako sa kto vyspí na zápas, hra obrán, mentálne nastavenie, kto urobí nepochybne menej chýb ?
    ,, Presne tak! To všetko zohráva veľkú úlohu. Odohráme to, na čo máme, pričom káder je široký. Aj keď nemáme toľko natrénované, ale vieme striedať hráčov, vie si každý zahrať, vie si každý oddýchnuť, už to bude len o hlave. Už sa na to veľmi teším. Súper je hrateľný, videli sme to aj na Slovenskom pohári kde sa rozhodlo 24 sekúnd pred koncom stretnutia. Teraz to bolo o tom, že sme doťahovali v poslednej štvrtine, pričom nám súper ušiel o dva góly, záver nám nevyšiel. Tak ako každý súper v prvej štvorke je hrateľný, tak aj Nováky. Možno aj otázka šťastia zahrá svoju rolu."
    Je pred nami mesačná prestávka, pretože naša juniorka sa predstaví v košickom bazéne v kvalifikácii o postup na ME U19 do Podgorice. Znova sa dá povedať, že sme sa akokeby rozbiehali a znova príde väčšia pauza. Už sme to tu mali neraz, že ?
    ,, Áno, tu sme to už mali.Túto pauzu treba teraz využiť na to, aby sme sa stretli v kompletnej zostave aspoň dva, či tri razy na tréningoch a aby sme sa poriadne zohrali. Myslím, že to bude v poriadku."